S-1. - kezdetek - 2016. január
Elsődleges dolgom a megfelelő minőségű vetőmag beszerzése volt, megbízható helyről, mint ahogyan erre már a korábbiakban is utaltam. Ezen felül a megfelelő ismeret beszerzése sem mellékes a növényeinkről és termesztésükről. Közel 1 évig készültem az első komolyabb szezonomra, tehát volt idő az információk begyűjtésére. Többnyire azokat a blogokat olvastam, amit a hazai termelők szerkesztenek, ezzel utat mutatva az őket követőknek. (Bár hibákat így is könnyű volt elkövetni, de ez is lecke volt a következő szezonra.)
Mindenképpen fontos volt a megfelelő technikai felkészültség is és a tárgyi feltételek beszerzése.
A minél korábbi kezdés érdekében egy grow box készítése mellett döntöttem. Erre a célra egy kiselejtezett ruhásszekrény szolgált alapul némi átalakítással. Egészen pontosan belülről be lett polcozva, majd alufóliával bevonva, ami a fényforrások visszatükrözésére szolgál. Minden polc fölé került két darab 6500 K-es led izzó is, ami a mesterséges fényt szolgáltatja majd a kikelő növényeknek. Illetve teszteltem a boxban egy darab vörös-kék fényű led izzót is. A későbbiekben is megfelelő hőmérséklet biztosítása miatt a box lakáson belül lett elhelyezve, így mindig biztosítva volt a legalább +20 C fokos hőmérséket. A szerkezet ilyenre sikerült (itt már az első palántatálcák is belekerültek):
Ezután következett a palántaföld és agroperlit beszerzése és megfelelő arányú keverése és palántatálcák vásárlása. Utóbbival volt egy kis szerencsém, túl sokat nem kellett vásárolnom, ugyanis korábbról maradt meg jópár darab, amit csak megfelelően el kellett mosni és fertőtleníteni.
Miután ez megtörtént a magok is igényeltek egy kis foglalkozást. A semillas.de oldalról rendeltem a csírázást és gyökérképződést elsegítő Salpeter nevű port, ami tulajdonképpen 2 g salétrom, amiből 2%-os oldatot kell készíteni. Ebben 12 órát áztak a vetőmagok, mielőtt a palántatálcákba kerültek. Ilyenkor kicsit magasabb hőmérséklet szükséges a csírázás elősegítéséhez, ezért egy törölköző közbeiktatásával a radíátok tetején várták a paprikamagok, hogy másnap elfoglalhassák helyüket. Az áztatás alatt lefóliáztam az áztatóedényt, hogy ne párologjon el az áztatóoldat.
Első körben a hosszabb tenyészidejű fajták kerültek elvetésre, a rövidebb tenyészidejű fajták vetését egy hónappal későbbre terveztem.
A fenti képen a megrendelt készletem látható, alul négy paradicsomfajtával. Ehhez társult még a tavaly általam szelektált és kiszárított vetőmag. Alább a hosszú tenyészidejű növények magvai láthatóak.
Itt egy pár kép a magok elvetéséről is:
A következő képeken pedig a rövidebb tenyészidejű fajták vannak, amit egy hónappal később ültettem el (+ a négy féle paradicsom):
Az első pár nap munkája után nem maradt más, mint várni az eredményt!!!